
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 14 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 95 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Height | 10.3886 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 350 V |
| Depth | 5.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 5 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 350.25 kV |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.5 mm |
| Insulation Material | Polyamide |
| Housing Material | Nylon |
| Circuit Application | Signal |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Pin |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Current Rating | 3.5 A |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| Contact Mating Length | 7.493 mm |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Thickness | 1.6002 mm |
| Tail Length | 3.6068 mm |
| Plating Thickness | 800 nm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 7.5 mm |
| Contact Shape | Square |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | With |
| Contact Finish Thickness - Mating | 800 nm |
| Termination Post Length | 3.6 mm |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mount Alignment | Without |
Stock: 5
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33437
Ext.Price$0.33437
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33437 | $0.33437 |
| 10 | $0.32707 | $3.27070 |
| 25 | $0.32420 | $8.10500 |
| 50 | $0.32136 | $16.06800 |
| 100 | $0.31855 | $31.85500 |
